Motion is Lotion!
Всички днес знаят или поне са чували думата стречинг. Тя означава разтягане и най-често я свързваме с физическа дейност. Когато говорим за спорт, имаме динамичен и статичен стречинг. И за тях ще стане въпрос в тази статия.
Но първо няколко думи за ползите и необходимостта от стречинг.
С него ще се предпазите от травми, ще подобрите и поддържате гъвкавостта си. Той влияе добре на стойката, увеличава се диапазонът на движение на ставите.
Динамичният стречинг се използва при разгряването преди тренировка. Той подготвя мускулите и ставите за работа. Позволява по-голяма свобода на движенията и ефективност на мускулите, допринася за по-добра техника на бягане, увеличаване на беговата крачка, предпазва от травми.
Как да правим динамичен стречинг
Добре е преди да започнете, да разгреете мускулите чрез 10-минутно леко бягане, а ако става дума за работа на закрито, направете поне 5 минути бягане на място/на пътека или елементи от аеробика, или пък просто танцувайте – ако сте сами или ако хората около вас могат да го понесат.
Всички движения в динамичния стречинг са с малка амплитуда и се изпълняват в стегнато темпо. Не бива да са резки, въпреки това. Отделете по около 30 секунди на всяко.
Важна особеност е лекотата на изпълнение. Стараем се да освободим евентуални схващания, да увеличим гъвкавостта. Тук още не работим за сила, затова не махайте прекалено силно, не помпайте, не се опитвайте да впечатлявате – такава е идеята в общи линии.
Ето някои от основните движения за разгряване:
Започнете от горния край на тялото и продължете надолу. Първо раздвижете врата. Направете няколко движения вертикално – главата назад, а след това напред с опит брадичката да опре гърдите. След това правете наклони към раменете. А за финал правете кръгови движения с главата. Отпуснете мускулите изцяло. Нека главата ви се отпусне към гърдите и плавно завъртете в кръг. Сменете посоката.
Движенията с раменете са повдигане нагоре и свободното им спускане. След това се правят кръгове.
Продължаваме раздвижването в раменния пояс като движим ръцете изпънати нагоре–надолу и после встрани, като ги кръстосваме отпред.
Наклони встрани – наклон на цялото тяло.
За кръста – въртеливи движения, като краката остават изпънати. Тазобедрените стави се раздвижват с различни махове с краката.
Въртеливи движения се правят и за коленете и глезените.
Може да видите кратко видео с динамичен стречинг в моя ютюб канал.
Ако след това ви предстои тренировка за бягане, редно е да направите бегови упражнения и ускорения.