Да се чете на пълен стомах и в добро настроение! 🙂
Ето няколко съвета, водещи бързо и сигурно към бокса – с контузията и преумората, дебнещи зад добрите намерения за активен живот.
Съвет #1
По възможност се запишете се на всички състезания от календара – важно е да започнете със стреса от самото начало. Бонус: мисли от типа „Как ще се справя с всички“, ще ви донесат безпокойство и безсъние. Това от своя страна ще наруши различни процеси в тялото ви, включително хормоналния баланс. Гарантирано това пък ще рефлектира върху апетита, концентрацията, способността за възстановяване, имунитета. Готово – вече имате благоприятна среда за травми и ще ви е нужно само миг невнимание, за да достигнете целта.
Съвет #2
Не пропускайте бягане навън, дори в най-голямата поледица – трябва да използвате всеки шанс да навехнете, изкълчите, разтегнете.
При минус 10 градуса не се обличайте много – студените мускули и стави са много по-податливи на травми, а и една кашлица е прекрасен бонус.
Съвет #3
Специалистите съветват да се прави един месец годишна активна почивка и намаляване на тренировките. Вие не го правете за нищо на света. Помните целта – никакво щадене на мускулите, колкото са по-уморени, толкова по-добре.
Съвет #4
Заложете на креативния подход, може да има разнообразие, дори когато преследвате такава цел. Декември е един много подходящ месец – като се оправдаете с празниците и грипа, не тренирайте редовно, а само „от дъжд на вятър“, за сметка на това яжте повече. Като ви се удаде случай за тренировка – тренирайте на макс, форсирайте тялото си, за да наваксате. Ето как ще сработи механизмът – след като са изгубили част от тонуса си, мускулите лесно могат да бъдат стресирани от рязкото усилие (надяваме се и качени килограми) и така да постигнете целта си за контузия. Разбира се – никога не загрявайте.
Съвет #5
Не се разнежвайте, бъдете безпощадни към тялото си:
- винаги, когато се събудите уморени, скочете и отидете да бягате – така се става герой;
- за вечерните тренировки правилото е същото – чувствате ли се изцедени – тичайте, тичайте, тичайте!
Съвет #6
Месец преди важно състезание сте вдигнали обема от пробягани километри до краен предел, но ви се струва, че конкуренцията не спи – увеличете го още. Нека не е само това – включете интервали и бързини. Бонус: ако ви боли някъде – съобщете го на всички във фейсбук и увеличете и обема, и бързините – остават ви само две седмици до старта, вие сте герои.
Съвет #7
След първото важно състезание за сезона, имате само три седмици до следващото важно. Между тях, разбира се, сте се записали на още четири – по две на уикенд. Ако все още не сте се контузили, дерзайте – ще се сдобиете с медали, снимки, вечна слава и надяваме се, най-после, контузия.
Съвет #8
След два месеца в активния сезон вече сте участвали в 20 състезания. Резултатите ви като че ли падат, но вие не бива да забавяте темпото, защото идва първата истинска ултра, а макар и уморени, още сте сравнително подвижни. Увеличете обема с още 30 процента.
Съвет #9
Ако ще участвате в ултрамаратон в друг град, пристигнете направо за старта, по възможност предишната нощ не спете. На ултрата не яжте и не хидратирайте. Ако ви боли нещо, пийте обезболяващи без мярка – контузията винаги може да стане и по-сериозна.